Kolejny Długi Weekend Startuje 30 Maja ! Sprawdź naszą ofertę i odpoczywaj Blisko Natury :)

GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY
 • Dorosli
 • Dzieci

Wiślana Trasa Rowerowa: od Beskidów aż po Bałtyk na rowerze! Jak przebiega trasa na odcinku śląskim?

30-04-2024

Wiślana Trasa Rowerowa to niezwykle atrakcyjna propozycja dla rowerzystów! Mająca swój początek w Wiśle – mieście, gdzie swoje źródło ma najdłuższa rzeka w naszym kraju, jest bardzo malownicza już od pierwszych kilometrów! Mnóstwo ciekawostek na szlaku i przepiękne beskidzkie miejscowości zachwycą każdego miłośnika gór i natury. Śląski odcinek przebiega zarówno przez znane turystycznie punkty, jak i przez zacisze, w którym można cieszyć się przyrodą, z dala od miejskiego zgiełku. W naszym artykule znajdziesz jeszcze więcej informacji o przebiegu Wiślanej Trasy Rowerowej, a także kilka praktycznych wskazówek przed wyruszeniem w drogę. Zachwyć się pięknem Beskidów! 

Wiślana Trasa Rowerowa: przebieg, oznakowanie i nawierzchnia. Co trzeba wiedzieć o tej długodystansowej trasie?

Wiślana Trasa Rowerowa (WTR) jest zaplanowana w taki sposób, aby pokazać rowerzystom najpiękniejsze tereny nadwiślańskie, od miejsca, gdzie jest źródło „królowej polskich rzek”, aż po ujście Wisły do Bałtyku. Łącznie trasa ma liczyć 1200 km.

Za dokładny początek trasy rowerowej wzdłuż Wisły przyjęto dworzec kolejowy Wisła Uzdrowisko. Dalszy przebieg Wiślanej Trasy Rowerowej na terenie województwa śląskiego prowadzi kolejno przez:

 • Ustroń
 • Górki Wielkie
 • Skoczów
 • Ochaby
 • Drogomyśl
 • Zabłocie
 • Zarzecze
 • Chybie
 • Zabrzeg
 • Czechowice-Dziedzice
 • Kaniów
 • Dankowice.

Kolejny odcinek trasy to już województwo małopolskie.

Oznakowanie Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR) to znaki typu R4. Są to tabliczki w kolorze pomarańczowym, a na tym tle dobrze widoczny jest czarny rower. Poniżej jest także logo trasy. Wraz z tym oznakowaniem może być dołączone oznaczenie o odległości do kolejnych miejscowości.

A jaka jest nawierzchnia wzdłuż Wiślanej Trasy Rowerowej?

Tak jak zróżnicowany jest teren, po jakim prowadzi ścieżka rowerowa wzdłuż Wisły, tak i nawierzchnia na jej przebiegu jest różna. Są to:

 • drogi asfaltowe charakteryzujące się niewielkim natężeniem ruchu samochodów (z wyjątkiem krótkiego odcinka na początku, gdzie ruch pojazdów jest większy)
 • drogi asfaltowe typowo rowerowe
 • drogi szutrowe.

Śladem najdłuższej rzeki w Polsce: mapa Wiślanej Trasy Rowerowej na odcinku śląskim

Odcinek śląski, czyli początek Wiślanej Trasy Rowerowej prowadzi przez tereny o dużej różnorodności przyrodniczej, a wzdłuż tej części w dogodnych miejscach, dobrze dostępne są noclegi dla rowerzystów.
Rozpoczynamy trasę od beskidzkich miejscowości: Wisły i Ustronia, gdzie można podziwiać górskie krajobrazy.

Następnie trasa prowadzi przez Śląsk Cieszyński – krainę z rezerwatem przyrody Rotuz, stadniną koni i tężnią solankową. Potem droga kieruje się już w stronę Małopolski.

Meta dla odcinka śląskiego – miejscowość Dankowice znajduje się tuż przy granicy z kolejnym województwem, a zarazem – kolejnym odcinkiem Wiślanej Trasy Rowerowej.

Atrakcje turystyczne wokół tras rowerowych na Śląsku: co zobaczyć podczas wycieczki rowerowej?

Śląsk jest piękny! Podczas wyprawy Wiślaną Trasą Rowerową można zobaczyć, że obecne województwo śląskie to obszar, do którego należą także góry. A Beskidy są cenione za to, że jest tu mniej turystów niż w Tatrach, więc można odpocząć i nacieszyć się naturą. Co można zobaczyć w poszczególnych miejscowościach?

 • W Wiśle można przede wszystkim poszukać źródła największej polskiej rzeki. Bierze ona początek na stoku Baraniej Góry. Wracając, warto podjechać do Zameczku Prezydenckiego w Wiśle.

  Z Wisły można (wraz z rowerem!) wyjechać wyciągiem na szczyt Skolnity. Wyciąg znajduje się bardzo blisko dworca kolejowego w Wiśle. Z tego szczytu prowadzi specjalna trasa zjazdowa dla rowerzystów.

  Wisła to także miasto Adama Małysza! Figura z białej czekolady przedstawiająca słynnego skoczka narciarskiego znajduje się w Domu Zdrojowym – warto ją zobaczyć.

 • W Ustroniu trzeba wybrać się na Czantorię (prowadzi tu wyciąg krzesełkowy).

  Kolejnym ważnym punktem w Ustroniu jest Równica. To właśnie na zboczu tej góry dostępne są także noclegi w Ustroniu dla rowerzystów.

 • Ochaby słyną ze stadniny koni.

 • W Drogomyślu znajduje się tężnia solankowa.

 • Zabrzeg to miejscowość z Jeziorem Goczałkowickim, które jest widoczne z wielu beskidzkich szczytów.

 • A Czechowicach-Dziedzicach można wybrać się w okolice Centrum Edukacji Ekologicznej, które powstało w miejscu dawnego Zamku Wilczków.

  To tylko niektóre przykłady atrakcji, do których prowadzą trasy rowerowe na Śląsku.

Noclegi na śląskim odcinku WTR – postaw na apartamenty przyjazne rowerzystom w Wiśle i Ustroniu!

Po kilometrach drogi rowerem i wielu atrakcjach przy trasie rowerowej na Śląsku pora na regenerację. Aby być gotowym do kolejnego etapu trasy, potrzebny jest zdrowy sen w komfortowych warunkach. Wzdłuż trasy jest wiele miejsc, w których można odzyskać siły.

Noclegi w Wiśle, Ustroniu i Szczyrku znajdują się dokładnie na przebiegu trasy. A dla osób, które szukają zacisznego miejsca do zatrzymania się na chwilę, też jest wiele propozycji. Sprawdź:

Jak przygotować się do rowerowej wyprawy ścieżką wzdłuż Wisły? Wskazówki dla początkujących rowerzystów

 • Najważniejsza zasada, jaką powinny kierować się osoby ruszające w dłuższą trasę rowerową, to zadbanie wcześniej o kondycję. Przygotowanie organizmu do wzmożonego wysiłku fizycznego jest niezbędne, aby podróż przebiegła bezpiecznie. Warto więc regularnie przed wyjazdem trenować przejażdżki rowerowe, a najlepiej – skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem.

 • Warto skompletować apteczkę potrzebną na trasie. Powinny się w niej znaleźć środki opatrunkowe (plastry, bandaż gazowy i elastyczny), woda utleniona, a także zimne kompresy na krwiaki.

 • Należy dobrze spakować plecak, pamiętając o czapce z daszkiem, sportowych okularach z filtrem UV i kremem z wysokim filtrem.

 • Dla każdego, na kogo czeka Wiślana Trasa Rowerowa mapa to obowiązkowe wyposażenie plecaka.

 • Dobrze jest zaopatrzyć się w powerbank, dzięki czemu na trasie nie zaskoczy rozładowanie telefonu. To ważny aspekt bezpieczeństwa, ale też możliwość sprawdzenia dalszego przebiegu trasy.

W tym krótkim artykule chcieliśmy pokazać, że odcinek śląski Wiślanej Trasy Rowerowej jest naprawdę piękny. Najpierw klimatyczna Wisła, potem Ustroń, nocleg ze śniadaniem, a potem kolejny etap trasy rowerem po Śląsku Cieszyńskim to idealny początek rowerowej wyprawy. Następnie kolejne tajemnice tej części Śląska – odkryj to wszystko, jadąc rowerem!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% rabat na pierwszą rezerwację

Chcesz rezerwować taniej?

My też nie lubimy spamu, więc obiecujemy wysyłać tylko aktualne promocje, nowe oferty, dzięki którym zarezerwujesz wyjątkowe noclegi w atrakcyjnych cenach jako pierwszy!

>

Filtry

Przedział cenowy

Pokoje i łóżka

Sypialnie
Pokoje
Łazienki

Rodzaj nieruchomości