Kolejny Długi Weekend Startuje 30 Maja ! Sprawdź naszą ofertę i odpoczywaj Blisko Natury :)

GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY
  • Dorosli
  • Dzieci

Wakacje w górach: propozycje na letnie wczasy w Beskidach! Gdzie jechać na urlop?

15-04-2024
Pojedźmy w góry, czyli właściwie gdzie? Na początek proponujemy Beskidy – bardzo malownicze, oferujące wiele atrakcji, jednocześnie niewymagające umiejętności wspinania się po skałach. Ustroń, Wisła i Szczyrk to miejscowości, które na pewno warto odwiedzić.

Wakacje w górach dla miłośników aktywnego wypoczynku: na jakie szlaki warto się wybrać?

Beskidy są górami lubianymi za łagodne zbocza i stosunkowo niewysokie wzniesienia. Oczywiście nie brak tu okazji do wysiłku przy wspinaczce, ale umówmy się – to jednak nie Tatry. Z tego powodu na wczasy w górach przybywają tu nie tylko fani wysokich wypiętrzeń, ale też osoby szukające równowagi między pięknem przyrody a wysiłkiem fizycznym.

W Beskidach jest wiele wartych polecenia tras pieszych zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych piechurów górskich.

Przełęcz Szarcula to początek trasy wiodącej na Baranią Górę. Do przejścia jest 20 km, ale trzeba wykazać się raczej wytrzymałością niż umiejętnościami, bo sama trasa jest dość łatwa.

Równie niewymagające jest wejście z Krynicy-Zdroju na Jaworzynę Krynicką.

Zaawansowani miłośnicy gór na pewno podejmą wyzwanie wejścia z przełęczy Krowiarki na Babią Górę. To nie jest bardzo długa trasa, ale wymagająca. Nie poleca się jej osobom, które idą w góry pierwszy raz. Ich wypoczynek w górach powinien się zacząć od łatwiejszych podejść.


Letnie wczasy w Wiśle: jak ciekawie spędzić czas w urokliwym górskim kurorcie?

Wisła to rodzinne miasto Adama Małysza i nawet jeśli nie lubimy skoków narciarskich, to na pewno doceniamy osiągnięcia „orła z Wisły”. Turyści zwykle odwiedzają skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle-Malince oraz galerię Sportowe Trofea Adama Małysza. Ciekawostką jest też naturalnej wielkości pomnik słynnego skoczka wykonany z… białej czekolady. Można go zobaczyć w Domu Zdrojowym.

Gdzie zatrzymać się na wczasach w Wiśle? Noclegi, domki i apartamenty w Wiśle są tu dosłownie na wyciągnięcie ręki. Rozpiętość cenowa jest na tyle duża, że każdy znajdzie na urlop w górach coś dla siebie.

Na spacer w Wiśle świetnie nadaje się park im. Stanisława Kopczyńskiego. To urokliwe miejsce kryje w sobie plac zabaw dla dzieci (a jak powszechnie wiadomo, nie ma dziecka, które przejdzie obojętnie obok takiego miejsca), Zabytkowy Park Przygód, Aleja Podań i Legend oraz amfiteatr im. Stanisława Hadyny. Latem odbywa się tu wiele imprez plenerowych.

W parku są też atrakcje przewidziane dla młodzieży, np. ścianka wspinaczkowa, boisko, stoły do ping-ponga i skatepark. Bez wątpienia to dobry kierunek na bliski rodzinny spacer.

W okolicy Wisły znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych. Na pewno warto wziąć pod uwagę szlak przez Cieńków na Baranią Górę, przez Stożek Wielki na Kiczory i szlak na szczyt Soszowa Wielkiego. Oprócz wymienionych jest wiele krótszych szlaków, które warto wybrać na początek, szczególnie jeśli nie ma się doświadczenia w długich marszrutach.

Rowerzystom bardzo podoba się Wiślańska Trasa Rowerowa.

Wakacje w Szczyrku – co zwiedzić latem w Szczyrku i okolicy?

Szczyrk jest typowo turystyczną miejscowością, co oznacza, że latem nie brak tu licznych atrakcji i okazji do uprawiania nocnego życia. To też doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Szczyrk noclegi i obiekty gastronomiczne ma na tyle gęsto rozmieszczone, że nie trzeba biegać po całym mieście, żeby dobrze zjeść i mieć blisko na kwaterę.

Lokalną atrakcją z całą pewnością jest Jaskinia Lodowa. Faktycznie jest tam chłodno, bo to jaskinia, ale zimowe ubranie nie będzie potrzebne. Jej nazwa pochodzi od lodowych nacieków, które robią dość bajkowe wrażenie. Na pewno ulegną temu urokowi małe fanki Elsy z Arendele. Akurat ta jaskinia jest bardzo przyjazna i łatwa w eksploracji, polecana początkującym grotołazom i rodzinom z dziećmi.

W okolicy są jeszcze inne jaskinie, które można odwiedzić w czasie wakacji w Szczyrku, ale wymagają lepszego przygotowania i większej wprawy. Niektóre można zwiedzać z przewodnikiem.

Najwyższy szczyt Szczyrku i całego Beskidu Śląskiego to Skrzyczne. Latem można wjechać na niego kolejką krzesełkową. Oczywiście, jeśli ktoś ma chęć, może pokonać trasę pieszo. Widok z góry wynagrodzi wszystkie trudy.

Rowerzystom polecamy Szczyrk Enduro Trails by TREK, czyli jednokierunkowe ścieżki rowerowe (żadnych mijanek i zderzeń z rowerzystami jadącymi z przeciwka!), a właściwie profesjonalne trasy z bandami i odpowiednim wyprofilowaniem.

Pieszo można pójść także na Klimczok, Malinowską Skałę lub do Przełęczy Salmopolskiej. Bardzo atrakcyjna, szczególnie dla rodzin z dziećmi, jest ścieżka przyrodnicza Karkoszczanka, prowadząca do przełęczy o tej samej nazwie.

Jak spędzić wakacje w Ustroniu? Letnie atrakcje i wydarzenia w mieście

Ustroń jest miastem o charakterze uzdrowiskowym i wiele osób przyjeżdża tu przede wszystkim dla klimatu. Jednak nie trzeba mieć problemów zdrowotnych, by dobrze wypocząć i się zabawić. Noclegi w Ustroniu dostępne są nie tylko w sanatoriach.

Na pewno warto poznać bliżej historię miasta. Sprzyja temu prywatne muzeum etnograficzne Stara Zagroda. Znajduje się tuż przy rynku i oferuje możliwość obejrzenia zrekonstruowanych budynków drewnianych. Najstarszy pochodzi z XVIII wieku.

Jak na uzdrowisko przystało, nie mogło tu zabraknąć Parku Zdrojowego. Niektórzy jednak za większą atrakcję uważają Leśny Park Niespodzianek. Sarna lub muflon zobaczone z bliska? Ależ oczywiście!

Ustroń dysponuje własnym amfiteatrem, w którym odbywają się koncerty, i inne imprezy o charakterze rozrywkowym, np. festiwal stand-upu. Można też obejrzeć spektakl pod gołym niebem.

Imprezy masowe odbywają się w wakacje także na Rynku w Ustroniu. Na 2024 planowany jest m.in. Międzynarodowa Wystawa Produktów Regionalnych.

Warto opuścić na chwilę imprezowy Ustroń i udać się na szalki piesze. Najwyższym szczytem w tym regionie jest Czantoria Wielka. Kto się nie czuje na siłach wspinać, może wjechać na górę koleją linową.

Bezpieczne wakacje w górach: o czym pamiętać podczas letnich wędrówek?

Góry są naprawdę piękne i wędrówki po nich potrafią dostarczyć mnóstwa niezapomnianych wrażeń, ale tylko pod warunkiem, że się do nich dobrze przygotujemy. To jednak coś innego niż spacer po nadmorskim deptaku. Wyjazd w góry wymaga większej rozwagi.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pogoda w górach potrafi robić niespodzianki, nie zawsze przyjemne. Nawet jeśli wyruszamy na szlak przy pięknej pogodzie, do plecaka powinna trafić kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy.

Nawet krótka wyprawa może się skończyć niekontrolowanym upadkiem – bandaż, woda utleniona i plaster to absolutne minimum w drodze. Przyda się też jakiś środek przeciwbólowy. Osoby, które biorą leki na stałe, powinny je mieć ze sobą.

W dobrych hotelach i pensjonatach oferujących nocleg w górach są tzw. księgi wyjścia. Trzeba się do nich wpisać, podając numer telefonu (naładowanego!) i koniecznie określić przybliżoną godzinę powrotu oraz planowaną trasę. Jeśli nie wrócimy, hotel zawiadomi odpowiednie służby.

W góry najlepiej wychodzić rano. Wówczas pogoda jest zdecydowanie stabilniejsza. Nie wolno schodzić z wyznaczonych szlaków. Dobrym zwyczajem jest wędrowanie w towarzystwie. Samotnicy mogą się umówić, że idą w odstępnie 50 metrów. Tyle wystarczy, by mieć kontakt wzrokowy lub słuchowy, jednocześnie delektując się ciszą i samotnością.

Na szlakach górskich nie ma jadłodajni. Wszystko trzeba mieć ze sobą. Im krótsza wyprawa, tym mniej potrzebujemy, jednak zawsze warto mieć w termosie ciepłą herbatę.

Buty trekkingowe to podstawa bezpiecznego chodzenia po górach. Nieważne, czy idziemy daleko, czy blisko – pantofle, sandały czy nawet obuwie sportowe nie zapewnią odpowiedniej przyczepności.

Góry nie lubią spontanicznych decyzji. Mogą one zresztą słono kosztować. Jeśli wybierasz się na długą wyprawę, koniecznie ustal jej trasę i czas potrzebny do przejścia. Nie zbaczaj ze szlaku i nie zmieniaj go.

Beskidy są bardzo przyjaznymi górami. Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli spędzić urlop bez komplikacji, za to z dużą dozą przyjemności.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% rabat na pierwszą rezerwację

Chcesz rezerwować taniej?

My też nie lubimy spamu, więc obiecujemy wysyłać tylko aktualne promocje, nowe oferty, dzięki którym zarezerwujesz wyjątkowe noclegi w atrakcyjnych cenach jako pierwszy!

>

Filtry

Przedział cenowy

Pokoje i łóżka

Sypialnie
Pokoje
Łazienki

Rodzaj nieruchomości