Trasy piesze w Szczyrku – jakie szlaki turystyczne wychodzą ze Szczyrku?
27-08-2024
Kiedy przyjedziecie do Szczyrku - góry i prowadzące na nie szlaki z pewnością będą należeć do najważniejszych atrakcji, jakie będą do zaliczenia w tym mieście. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że zdobywanie szczytów wiąże się z wysiłkiem i to nie małym warto zawczasu zapoznać się pokrótce z kilkoma najciekawszymi trasami i ich stopniem trudności aby wybrać tę, która będzie Wam najbardziej odpowiadała.
Kluczowe informacje o szlakach turystycznych w Szczyrku
- Ze Szczyrku można wybrać się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego czyli Skrzyczne o wysokości 1257 m.n.p.m. Najpopularniejszym szlakiem na Skrzyczne jest szlak zielony.
- Trasa ze Szczyrku na Malinowską Skałę jest łatwa i odpowiednia dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, oferując piękne widoki i możliwość odkrywania przyrody.
- Dla rodzin z dziećmi szczególnie polecane są łatwe i krótkie trasy, takie jak na wspomnianą wyżej Malinowską Skałę, albo jeszcze łatwiejsza Ścieżka Przyrodnicza Karkoszczonka.
Pętla Orle Gniazdo - Klimczok - Magura to wymagająca, ale popularna trasa w Beskidzie Śląskim, oferująca piękne widoki i możliwość powrotu do punktu wyjścia bez potrzeby transportu.
Najpiękniejsze trasy w Szczyrku - zielony szlak na Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego
Ze Szczyrku na szczyt Skrzycznego można dostać się na kilka sposobów. Najłatwiejszy z nich to wsiąść na krzesełko wyciągu, który zawiezie na górę praktycznie bez żadnego wysiłku. Jest też trasa niebieska prowadząca praktycznie wzdłuż tegoż wyciągu krzesełkowego.
Naszym zdaniem najlepszy i najciekawszy będzie szlak zielony. Między innymi dlatego, że jest mniej trudny od wspomnianego wcześniej niebieskiego. Prowadzi 5 kilometrów trasą o mniej więcej stałym nachyleniu. Nie ma tu więc wymagających kondycji ostrych podejść przeplatanych płaskimi fragmentami.
Polecamy tę trasę raczej w sezonie letnim, kiedy będziecie pewni, że na stoku nie ma już narciarzy, którzy raz po raz mogą nieco utrudniać wędrówkę. Trasa narciarska przecina się bowiem w kilku miejscach z tą dla ruchu pieszego. Wejście na górę zajmie Wam około 2 i pół godziny, natomiast na dół prawdopodobnie będzie to o pół godziny mniej.
Niezależnie od tego, który wariant wędrówki wybierzecie wszystkie szlaki na Skrzyczne zawiodą Was na wspaniały punkt widokowy. Ze szczytu góry rozciąga się bowiem niezwykła panorama.
Trasa piesza ze Szczyrku na Malinowską Skałę - idealna dla rodzin i początkujących turystów
Trasa ze Szczyrku na Malinowską Skałę należy do łatwiejszych w Beskidzie Śląskim. Zgodnie z nagłówkiem tej części artykułu może być brana pod uwagę jako pomysł na wycieczkę dla rodziny z dziećmi. Chociaż pamiętać trzeba, że raczej mamy tu na myśli dzieci w wieku szkolnym. Dużo młodsze mogą nieco marudzić ponieważ cała droga zajmie Wam w obie strony około 2.5 godziny, a jej długość wyniesie (tam i z powrotem) około 7 kilometrów.
Sama Malinowska Skała jest szczytem w grzbiecie Baraniej Góry i Skrzycznego. Jej szczyt jest granicą trzech miejscowości - Wisły, Szczyrku i Lipowej. Na jej stoku znajduje się Jaskinia Malinka. Nieco dokładniej na ten temat przeczytacie na stronie jaskinie w Szczyrku.
Szlaki turystyczne dla dzieci w Szczyrku: Ścieżka Przyrodnicza Karkoszczonka
Jeśli stawiacie pytanie jakie góry w Szczyrku będą najlepsze dla dzieci to myślimy, że dobrym pomysłem jest Karkoszczonka.
Karkoszczonka to przełęcz w Beskidach, na którą można wejść zarówno od strony Szczyrku (żółtym szlakiem), jak też z miejscowości Brenna (też żółtym). Jej wysokość to 729 m.n.p.m. Aby zobaczyć całą trasę warto więc podjechać samochodem albo autobusem do Brennej by stamtąd wrócić pieszo do Szczyrku właśnie ową ścieżką przyrodniczą. Aby przejść całą trasę trzeba by przeznaczyć na to około 1.5 godziny.
Trasa jest łatwa. Na tablicach informacyjnych zobaczycie przeróżne rośliny, jakie można tutaj spotakać i nauczyć się je rozpoznawać. Na przykład zawilec gajowy, śledziennica, lepiężnik biały (to rośliny niskie) lub też drzewa takie jak modrzewie, olsze czarne, jesiony wyniosłe, buki czy topole balsamiczne.
Ciekawe są tu nie tylko rośliny, ale także zwierzęta. Wśród nich motyle i ptaki. Może napotkacie po drodze strzyżyka, ziębę, mysikrólika lub sikorkę.
Szlaki turystyczne w Szczyrku: Orle Gniazdo - Klimczok – Magura: pętla po Beskidzie Śląskim
Szlak ten nazywany jest pętlą ponieważ jego początek i koniec znajduje się praktycznie w tym samym miejscu. Dzięki temu nie będzie potrzebna podwózka ani samochodem ani autobusem. Trasa liczy łącznie 10 km i jest dość wymagająca ze względu na podejścia pod górę. Jednocześnie ze względu na popularność przyciąga sporo turystów.
Jeśli planujecie w Szczyrku trasy piesze przyda się Wam mapa aby dokładnie sprawdzić czy dacie radę całość przejść zaznaczoną trasą.
Gdzie szukać noclegu w Szczyrku? Przegląd domków i apartamentów w Dream Apart
W Szczyrku nietrudno znaleźć noclegi. Do dyspozycji są miejsca w różnym standardzie i cenie. Z oferty domów i apartamentów w Dream Apart wybraliśmy dla Was kilka propozycji, może weźmiecie je pod uwagę podczas wycieczki do tego miasta
Osada Mountain Villas Szczyrk
Osada Mountain Villas Szczyrk jest to kompleks bardzo wygodnych i eleganckich domków do wynajęcia. W każdym z nich jednorazowo zmieści się aż 7 osób. Bez problemu można więc wybrać się dużą grupą przyjaciół albo z jakąś zaprzyjaźnioną rodziną. Za dodatkową opłatą można tu skorzystać z białej balii lub sauny, która będzie do Waszej dyspozycji. Dużym atutem miejsca jest piękny widok na góry.
Apartamenty na Szczycie w Szczyrku
Jeśli wybierzecie Apartamenty na Szczycie w Szczyrku będziecie mieszkać poza ścisłym centrum miasta (chociaż niedaleko, tylko półtora kilometra). Jest to na wysokości 542 m.n.p.m. na zboczu góry Bieniatki. Usytuowanie pozwoli Wam cieszyć się wspaniałym widokiem za oknem. Na miejscu czeka na Was parking, a na dzieci plac zabaw. Jedyne utrudnienie to takie, że aby tu dotrzeć w zimie musicie się zaopatrzyć w łańcuchy śniegowe.
Jodłowa Chata w Szczyrku
Jodłowa Chata w Szczyrku składa się z trzech apartamentów. W każdym z nich może nocować po 5 osób. Na miejscu możecie liczyć na darmowy parking, a zimą także bezpłatny ski bus, którego przystanek znajdziecie po sąsiedzku. Chata znajduje się na zboczu góry więc w zimie tutaj także przyda się łańcuch.
Nasz artykuł oparliśmy między innymi na informacjach ze strony Beskid Śląski atrakcje
Zobacz również
Domki w górach na święta – z kominkiem, balią lub sauną. Sprawdź klimatyczne noclegi na Boże Narodzenie
Domek na sylwestra w górach – przegląd ofert z najlepszymi widokami i udogodnieniami
Sylwester z dziećmi – gdzie i jak go spędzić? Pomysły na rodzinny sylwester w górach
Ośrodek narciarski Klepki w Wiśle | Mapy tras, wyciągi, karnety, ski-bus
Gdzie na narty w Polsce? Przegląd stoków narciarskich, wyciągów i noclegów w najlepszych lokalizacjach
Soszów Wielki, czyli narciarska góra ze schroniskiem na szczycie | Szlaki, atrakcje, oferta turystyczna
Zobacz wszystkieZapisz się do newslettera i otrzymaj 10% rabat na pierwszą rezerwację
Chcesz rezerwować taniej?
My też nie lubimy spamu, więc obiecujemy wysyłać tylko aktualne promocje, nowe oferty, dzięki którym zarezerwujesz wyjątkowe noclegi w atrakcyjnych cenach jako pierwszy!