Odpocznij aktywnie - ferie z Dream Apart czekają!

GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY
  • Dorosli
  • Dzieci

Szlaki na Babią Górę: jaką trasę wybrać, by odkryć piękno Królowej Beskidów?

26-08-2024

Piesze wędrówki po Beskidzie Żywieckim to świetny wybór, szczególnie jeśli chcesz wybrać się na Królową Beskidów, czyli Babią Górę. Zanim zaczniesz organizację swojego wyjazdu i planowanie tras, koniecznie sprawdź, najpopularniejsze szlaki, pogodę w wybranym terminie, a także schroniska i noclegi dostępne w pobliżu wybranych szlaków turystycznych. Dzięki temu Twój wyjazd w Beskid Żywiecki będzie udany i na pewno wrócisz z niego w 100% usatysfakcjonowany. A zatem zobacz, jaki wybrać szlak na Babią Górę, aby zobaczyć najpiękniejsze widoki górskich masywów w tym regionie.

Kluczowe informacje o Babiej Górze

  • Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich, Diablak, czyli szczyt masywu Babiej Góry ma wysokość 1725 m n.p.m. 
  • Najpopularniejszym i najłatwiejszym szlakiem na Babią Górę jest czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki, który zajmuje około 4 godziny.
  • Najtrudniejszą trasą na Babią Górę jest żółty szlak przez Perć Akademików, który jest przeznaczony dla doświadczonych turystów ze względu na strome podejścia i konieczność korzystania z łańcuchów.
  • Ze względu na zmienne warunki pogodowe na Babiej Górze, ważne jest odpowiednie przygotowanie, w tym skompletowanie ekwipunku i sprawdzenie dostępności schronisk, takich jak Schronisko PTTK Markowe Szczawiny

Babia Górka – szlaki, mapy, warunki i trasy. Czy wejście na Babią Górę jest trudne?

Jeśli chodzi o trasy na Babią Górę, szlaki nie są wyjątkowo skomplikowane i praktycznie każdy jest w stanie poradzić sobie z wejściem na sam szczyt. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni punkt początkowy swojej trasy. Dzięki temu zyskasz możliwość dostosowania poziomu trudności szlaku do swoich możliwości fizycznych.

Jeśli wybierasz się w Beskid Żywiecki, musisz wiedzieć, że na wyjście na sam szczyt potrzebujesz średnio do 5-6 godzin. To dość długa wycieczka, którą warto odbyć, chociażby raz w swoim podróżniczym życiu.

Jeśli marzy Ci się wschód słońca na Babiej Górze, możesz wybrać trasy na szczyt przez:

  • czerwony szlak z Krowiarek,
  • żółty szlak przez Perć Akademików lub Zawoję Czatoża,
  • zielony szlak z Zawoi Markowa.

Alternatywnie na Babią Górę prowadzi też trasa z Zawoi Policzne, a także przez stronę słowacką Beskidu Żywieckiego, czyli przez Małą Babią. Możliwości wejścia na sam szczyt jest mnóstwo.

Zanim wybierzesz się na wycieczkę, pamiętaj o tym, że w otoczeniu tych gór panują silne wiatry mgły i dość zmienna pogoda – podobnie jak na Śnieżce w Karkonoszach. A zatem przed każdą wyprawą skompletuj swój ekwipunek, aby mieć pełen asortyment potrzebny na bezpieczne górskie wędrówki.

Zweryfikuj też dostępne na trasie schroniska. Beskid Żywiecki oprócz świetnych tras dla wędrowców gwarantuje dostęp do licznych schronisk. Po zdobyciu szczytu możesz odsapnąć, schodząc w dół przez przełęcz Brona, gdzie znajdziesz schronisko Markowe Szczawiny.

Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Babią Górę – czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki

Pierwszy i prawdopodobnie najpopularniejszy szlak, na którym też organizowane są skitury na Babiej Górze to czerwona trasa z Przełęczy Krowiarki. Trasa ma około 10 kilometrów długości i powinna zająć Ci około 4 godziny. Suma podejść w tym przypadku to aż 724 metry. W trakcie tej trasy bez problemu odnajdziesz się na szlaku, dzięki rozmieszczeniu aż 20 punktów GOT.


Perć Akademików, czyli najtrudniejszy szlak na Babią Górę: pętla z Przełęczy Krowiarki

Drugi popularny szlak prowadzący na sam szczyt Babiej Góry to żółta trasa przez Perć Akademików. Według wielu wędrowców to najtrudniejsza trasa tego regionu. Cała trasa liczy około 12 kilometrów, licząc od Skrętu Ratowników niedaleko schroniska. To najbardziej stroma trasa przeznaczona dla profesjonalistów, którym niestraszne przewyższenia i strome podejścia.

Ciekawostka! Największe wyzwanie, kiedy wybierasz się na szczyt Babiej Góry tą trasą to ściana „Czarny Dziób”. Jej wzniesienie jest niemalże pionowe, a aby je pokonać, musisz poruszać się po łańcuchach z użyciem klamer. Co więcej, trasa jest jednokierunkowa, a więc jeśli już nią wyjdziesz, to musisz zejść inną trasą.



Szlak na Babią Górę z Zawoi Czatoża – dwie wersje górskiej pętli

Jeśli nie interesuje Cię Przełęcz Krowiarki, możesz wybrać się na Babią Górę z Zawoi Czatoża. Trasa powinna zająć Ci nieco ponad 6 godzin wędrówki, a jej długość to ok. 16 kilometrów. Wstęp na teren Babiogórskiego Parku Narodowego jest płatny. Suma podejść w przypadku tej trasy to ok. 1136 metrów.



Szlak na Babią Górę od słowackiej strony przez Małą Babią

Alternatywna trasa na sam szczyt Babiej Góry to szlak przez Małą Babią od strony słowackiej. Wybierz tę trasę, jeśli czas wędrówki nie ma dla Ciebie większego znaczenia. Ponad 7-godzinny spacer na dystansie niemalże 20 kilometrów. To szlak, który warto wybrać, jeśli podróżujesz z psem. Dlaczego? Od strony polskiej niestety nie wejdziesz legalnie ze swoim pupilem, natomiast od strony słowackiej już jak najbardziej.

Jeśli szukasz fajnego miejsca na weekend w górach, koniecznie weź pod uwagę urlop w Beskidzie Żywieckim – także od strony słowackiej. Prawdopodobnie aktywnie spędzisz czas i przy okazji będziesz podziwiać piękne widoki ze szczytu Babiej Góry.



Schronisko PTTK Markowe Szczawiny: kuchnia, noclegi, wypożyczalnia sprzętu

Jeśli wybierasz się na Babią Górę, warunki pogodowe, które są zmienne, nie powinny Cię nadmiernie zaskakiwać. Zawsze w razie potrzeby możesz zatrzymać w polecanych schroniskach dostępnych na niektórych trasach. Wybierając Główny Szlak Beskidzki, możesz zatrzymać się na niewielkiej polanie, położonej na wysokości 1180 metrów nad poziomem morza.

Tutaj znajdziesz schronisko PTTK Markowe Szczawiny, gdzie zjesz tradycyjne polskie potrawy w bufecie dostępnym od poniedziałku do niedzieli. W ofercie gastronomicznej znajdziesz zupy, dania główne, napoje i alkohol regionalny. Na miejscu dostępne są też noclegi. Jeśli wybierasz się na Babią Górę przez Przełęcz Krowiarki, koniecznie prześpij się w schronisku, aby nabrać sił.

W razie potrzeby na terenie schroniska wypożyczysz też zimowy sprzęt np. raki, kije, rakiety śnieżne czy nawet detektor lawinowy.

Wschód słońca na Babiej Górze – która trasę wybrać i o której wystartować?

Chcesz wybrać się na Babią Górę? Pogoda nigdy nie powinna być czynnikiem, który Cię zniechęci. Jeśli jednak chcesz obejrzeć wschód słońca ze szczytu, musisz przede wszystkim dobrze zaplanować swoją trasę i sprawdzić warunki pogodowe. Następnie wybierz odpowiedni dla siebie szlak na Babią Górę.

Aby obejrzeć wschód słońca na tym szczycie, koniecznie wyposaż się w latarkę, cieplejsze ubrania, buty z kolcami (zimą), a także zapas picia i jedzenia. Przyda Ci się też naładowany telefon – tak na wszelki wypadek. Kiedy chcesz wędrować amatorsko, wyśpij się i rusz od Przełęczy Krowiarki, czyli popularnej bazy startowej na szczyt Babiej Góry.

Babia Góra zimą – czarująca, ale mocno wymagająca zimowa wycieczka

Jeśli marzy Ci się zdobycie szczytu Babiej Góry, pamiętaj o tym, aby dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne trasy pod kątem poziomu trudności, wysokości podejść oraz długości trasy. Kiedy wybierzesz odpowiedni szlak dla siebie, bez problemu wyjdziesz na sam szczyt.

Pamiętaj, że Babia Góra lubi płatać figle, dlatego ważne jest dobre przygotowanie. Miej ze sobą cieplejsze ubrania, dobre buty, jedzenie, picie, a nawet kompas lub mapę. Wszystko może Ci się przydać, szczególnie wtedy, kiedy doszłoby do załamania pogody. Wędrując w zimie, sprawdzaj też dostępność schronisk PTTK, aby w razie potrzeby mieć możliwość skorzystania z bezpiecznego schronienia.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% rabat na pierwszą rezerwację

Chcesz rezerwować taniej?

My też nie lubimy spamu, więc obiecujemy wysyłać tylko aktualne promocje, nowe oferty, dzięki którym zarezerwujesz wyjątkowe noclegi w atrakcyjnych cenach jako pierwszy!

>

Filtry

Przedział cenowy

Pokoje i łóżka

Sypialnie
Pokoje
Łazienki

Rodzaj nieruchomości