Szczyrk – atrakcje turystyczne latem i zimą. Co warto zobaczyć w Szczyrku?
02-08-2024
Szczyrk to miasto położone u podnóża Skrzycznego, czyli najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. Wędrówki górskimi szlakami, uprawianie kolarstwa górskiego czy zatracanie się w białym szaleństwie to jednak niejedyne atrakcje tego wyjątkowego miasta. Co warto zobaczyć w Szczyrku? Jakie atrakcje czekają na Ciebie latem, a jakie – zimą?
Kluczowe informacje o atrakcjach w Szczyrku
- Szczyrk oferuje wiele letnich atrakcji, takich jak zjeżdżalnia grawitacyjna, czy kolejka gondolowa na Halę Skrzyczeńską, które przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych.
- Zimą Szczyrk jest popularnym ośrodkiem narciarskim z licznymi nartostradami i wyciągami takimi jak: Beskid Sport Arena, Szczyrk Mountain Resort, czy Beskidek.
- Miłośnicy kolarstwa górskiego mogą korzystać z kompleksu Szczyrk Enduro Trails, który obejmuje 16 km tras o różnym stopniu trudności. Są to np. trasy: Hip Hopa Flow, Zbój czy Bestyja.
- Szczyrk oferuje także atrakcje dla miłośników natury, w tym jaskinie, wodospady, deptak nad Żylicą oraz łatwo dostępne szlaki górskie prowadzące na szczyty takie jak Skrzyczne, Klimczok i Malinowska Skała
Co robić latem w Szczyrku? Sprawdź najciekawsze atrakcje
Wakacje w Beskidach to świetny pomysł na niezapomniany urlop we dwoje albo całą rodziną. Jeśli uwielbiasz samotne wędrówki, Szczyrk i otaczający go Beskid Śląski także okaże się strzałem w dziesiątkę. Absolutnym trio atrakcji w Szczyrku latem, które kochają i dzieci, i dorośli, są:
- Zjeżdżalnia grawitacyjna Jaworzyna. To tor saneczkowy o łącznej długości około 1000 metrów, który jest położony wzdłuż kolejki linowej na Skrzyczne. Rodzice z dziećmi w wieku od 4 do 8 lat mogą pokonywać trasę na jednych saneczkach, a w innych wypadkach każdy miłośnik endorfin i wiatru we włosach zjeżdża, siedząc samemu w sankach. Różnica poziomów pomiędzy poszczególnymi etapami trasy wynosi aż 67 metrów, co pozwala na osiągnięcie prędkości nawet do 40 km/h.
- Zjeżdżalnia wodna w pobliżu stoku Beskidek. Jest kolejną atrakcją w Szczyrku latem, którą cieszyć mogą się zarówno dzieci, jak i dorośli. Ta 80-metrowa zjeżdżalnia zakończona jest niewielkim basenem, dlatego moc radości i ochłodzenia są tutaj gwarantowane.
- Kolejka gondolowa na Halę Skrzyczeńską. Jeśli zastanawiasz się, jakie Szczyrk atrakcje dla dzieci warto umieścić w wakacyjnych planach, to wjazd gondolą na Halę Skrzyczeńską na pewno jest jedną z nich. Przepiękne widoki za oknem, a jednocześnie zamknięta przestrzeń wagonika gwarantują najmłodszym poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że łatwo jest im zachwycać się górami. W jednej gondoli może podróżować nawet 10 osób. Trasa kolejki wynosi prawie 1,5 km, a jej pokonanie zajmuje każdej gondoli około 10 minut. Z gondoli można wyruszyć w dalszą podróż kolejką krzesełkową na Zbójnicką Kopę.
Trasy rowerowe Szczyrk Enduro Trails
Kolejka gondolowa na Halę Skrzyczeńską przeznaczona jest też dla miłośników kolarstwa górskiego, którzy razem ze swoim jednośladem mogą dostać się nią do kompleksu jednokierunkowych ścieżek rowerowych. Na miejscu działa także wypożyczalnia dwóch kółek.
Zespół tras o łącznej długości 16 km to bez wątpienia jednak z najważniejszych atrakcji turystycznych Szczyrku latem. Szczyrk Enduro Trails obejmuje sześć ścieżek, z których każda różni się trudnością i położeniem. Bez wątpienia każda z nich gwarantuje jednak przepiękne widoki, moc kolarskiej zabawy i przejazdy w otoczeniu przepięknej przyrody. Trasy oznaczono kolorami oddającymi poziom trudności:
- Niebieskie (Hip Hopa Air i Hip Hopa Flow) przeznaczone są dla początkujących i średniozaawansowanych rowerzystów górskich.
- Czerwone (Otik i Zbój) wyróżniają naturalne przeszkody, takie jak korzenie i kamienie, dlatego adresowane są do zaawansowanych kolarzy.
- Czarne (Bestyja i Otesanek) charakteryzują duże spadki i ciasne zakręty. Tutaj spotkasz tylko bardzo doświadczonych miłośników kolarstwa górskiego.
W kompleksie Szczyrk Enduro Trails działa jeszcze zielona trasa Loop 1, na której odbywają się szkolenia kolarskie, a każdy turysta może poczuć miłość do jeżdżenia rowerem w górach. Ta atrakcja w Szczyrku ma 650 metrów długości i kąt nachylenia na średnim poziomie 6%.
Kompleks Skoczni Narciarskich Skalite w Szczyrku
Skocznie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków to kompleks trzech skoczni całorocznych położonych na północnym stoku szczytu Skalite, który sięga 894 m n.p.m. Obiekt, którego historia sięga 1937 roku, był wielokrotnie przebudowywany. Rozgrywane są na nim takie zawody jak Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży czy Letnie Grand Prix w skokach narciarskich.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Górce w Szczyrku
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku to nie tylko ważna atrakcja turystyczna i miejsce religijnego kultu, lecz także wspaniały punkt widokowy położony na wysokości 670 m n.p.m. Świątynia powstała w miejscu, w którym w 1894 roku 12-latce objawiła się Matka Boska. Obiecała dziewczynce, że jeśli na Górce powstanie kościół, to wybije przy nim źródełko. Dzisiaj kościołem opiekują się Salezjanie, a w jego pobliżu znajduje się źródło z uzdrawiającą wodą (jak wierzy wielu). Na terenie sanktuarium działa także nowoczesny ośrodek rekolekcyjny.
Beskidzka Galeria Sztuki i Muzeum Górskie
To atrakcje dla dorosłych w Szczyrku, które warto odwiedzić także z młodszymi miłośnikami sztuki czy pasjonatami historii, kiedy zdecydujesz się na noclegi w Szczyrku. Beskidzka Galeria Sztuki Bator Art Gallery to największa na południu Polski prywatne galeria sztuki współczesnej. W jej zbiorach znajdują się prace około 130 rodzimych artystów.
Z kolei Muzeum Górskie zlokalizowane jest w sąsiedztwie kompleksu skoczni Skalite. Zbiór przedstawiający historią sportu i turystyki w Szczyrku, a także kulturę ludową Karpat eksponowany jest w dawnym budynku trybun.
Szczyrk atrakcje zimą – nartostrady i wyciągi, czyli białe szaleństwo na stokach
W Szczyrku atrakcje zimą są skierowane przede wszystkim do miłośników białego szaleństwa. Nic dziwnego – w końcu miasto u podnóży Skrzycznego jest jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w kraju.
Gdzie warto szusować w Szczyrku? Jakie trasy narciarskie w Szczyrku są najpopularniejsze?
- Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Położony na zboczach Skrzycznego słynie między innymi z czarnej trasy zjazdowej kategorii FIS. Łączna długość wszystkich tras wynosi 10 km. Wszystkie są na bieżąco naśnieżane i ratrakowane.
- Ośrodek Narciarski Beskid Sport Arena. Narciarze mogą korzystać z wyciągu krzesełkowego i dwóch wyciągów talerzykowych. Ośrodek obejmuje cztery trasy o łącznej długości 2 km: dwie niebieskie, czerwoną i czarną.
- Szczyrk Mountain Resort. To największy ośrodek narciarski w Szczyrku i jeden z największych w kraju. Łączna długość 18 tutejszych tras wynosi 22 km. Wybudowany na zboczu Małego Skrzycznego słynie z dwóch nartostrad: z czarnej Bieńkuli i czerwonej Golgoty, na które można wjechać wyciągiem orczykowym.
- Ośrodki narciarskie dla rodzin i początkujących, takie jak Beskidek, Skrzat i Krasnal. Niewielkie nachylenie stoków oraz bogate zaplecze rekreacyjne, gastronomiczne i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego to ich najważniejsze wyróżniki.
Raj dla miłośników natury w Szczyrku: jaskinie, wodospady i deptak nad Żylicą
Jeśli zastanawiasz się, co robić w Szczyrku, po prostu zachwycaj się przyrodą. Jaskinie w Szczyrku i wodospady zapierają dech w piersiach. W planie na urlop umieść na przykład:
- Jaskinię Malinowską położoną pod szczytem Milanów na wysokości 1080 m n.p.m. Została przygotowana do zwiedzania. Koniecznie zabierz ze sobą jednak okrycie przeciwdeszczowe i latarkę.
- Jaskinie w Klimczoku. Osuwiskowe (bez nacieków) Jaskinia Ali Baby i Jaskinia Piętrowa mogą być dla Ciebie odpowiedzią na pytanie o to, co warto zobaczyć w Szczyrku.
- Mały wodospad na rzece Żylicy. Położony blisko kolejki na Skrzyczne urzeka swoim otoczeniem, a dla miłośników morsowania jest ważną atrakcją w Szczyrku zimą.
- Deptak nad Żylicą. To idealne miejsce do spacerów i spokojnej rekreacji. Wiedzie od centrum miasta, obok kompleksu skoczni Skalite aż do Buczkowic. Po drodze spotkasz liczne kawiarenki, place zabaw, a nawet park linowy.
Atrakcje dla dorosłych w Szczyrku – SPA, tężnia solankowa, kompleks basenów
Jeśli szukasz pomysłu na walentynki we dwoje w górach, to Szczyrk jest strzałem w dziesiątkę. Liczne atrakcje w Szczyrku zimą plus udogodnienia w miejscu noclegu to także świetny pomysł na wypoczynek w różnorodnym towarzystwie i o każdej porze roku.
Strefy SPA & Wellness w Szczyrku oferuje wiele obiektów noclegowych (nierzadko wcale nie musisz w nich mieszkać, żeby móc korzystać ze SPA). W zależności od tego, który wybierzesz, możesz zapewnić sobie wizytę w saunie, gabinecie odnowy biologicznej albo kąpiel w jacuzzi. Strefy SPA często sąsiadują w takich ośrodkach z kompleksami basenów. Wypoczynku w wodzie zażyjesz także w innych atrakcjach wodnych w Szczyrku, na przykład w aquaparku czy basenie zlokalizowanym na terenie Centralnego Ośrodka Sportu (COS).
Wśród najciekawszych atrakcji turystycznych Szczyrku warto wymienić także tężnię solankową. Na terenie COS znajduje się Kryształowa Komnata Solna wykonana z naturalnych kryształów soli kamiennej. Seanse tutaj są szczególnie polecane alergikom, a także osobom z nadciśnieniem tętniczym i zapaleniem zatok.
Jakie góry i szczyty warto zobaczyć, będąc w Szczyrku?
Najważniejszą atrakcją Szczyrku jest jego położenie. Miasto jest otoczone Beskidem Śląskim i takimi szczytami jak Skrzyczne, Klimczok, Magura i Malinowska Skała. Szczyrk leży na wysokości od 470 do 1257 m n.p.m. i to właśnie góry zachęcają wielu turystów do odwiedzenia tej niewielkiej miejscowości.
Kolej linowa na Skrzyczne
Jeśli nie masz ochoty wybierać się na Skrzyczne szlaki, to możesz zdecydować się na podróż koleją linową. To najstarsza kolej krzesełkowa w Polsce, która powstała w latach 50. XX wieku, ale potem była modernizowana. Jej trasa prowadzi z ul. Myśliwskiej (głównej ulicy w Szczyrku) na Skrzyczne. Stacja pośrednia znajduje się na Hali Jaworzynie. Jeden odcinek pokonuje się w kwadrans.
Beskidzki klasyk, czyli Malinowska Skała z Przełęczy Salmopolskiej
Jeśli zastanawiasz się, jakie góry w Szczyrku są warto dłuższej wędrówki, to bez wątpienia należy do nich Malinowska Skała, która sięga 1152 m n.p.m. Najpopularniejszy szlak na Malinowską Skałę prowadzi z Przełęczy Salmopolskiej położonej na wysokości 934 m n.p.m. Trasa podzielona jest na odcinki oznaczone kolorem czerwonym, zielonym i niebieskim. Wiedzie z Przełęczy Salmopolskiej do Przełęczy pod Malinowem, a dalej do Malinowskiej Skały. Szlak w obie strony ma około 9 km długości, a jego pokonanie zajmuje około 3 godzin.
Łatwy szlak na Klimczok ze Szczyrku
Niebieski szlak na Klimczok ma prawie 5 km długości. Zaczyna się na skrzyżowaniu ul. Myśliwskiej, Beskidzkiej i Górskiej, a przebiega między innymi obok Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Po zdobyciu szczytu możesz zdecydować się na powrót z Klimczoka zielonym szlakiem albo tą samą niebieską trasą.
Szczyrk to niewielka miejscowość, która w trakcie ferii zimowych i latem zamienia się w gwarne górskie letnisko. Nic dziwnego, skoro każdy znajdzie w Szczyrku atrakcje turystyczne dla siebie. Zimą warto oddać się białemu szaleństwo, a latem zwiedzić muzeum i galerię, skorzystać z atrakcji wodnych w Szczyrku, a także wybrać się na rower albo spacer deptakiem.
Zobacz również
Gdzie na ferie z dziećmi? TOPOWE kierunki na rodzinny wypoczynek
GoPass Szczyrk - jak korzystać ze skipassu na narty? Przegląd ofert, cenników i ośrodków
Gdzie na narty z dziećmi? Najlepsze ośrodki dla dzieci w Polskich górach
Ferie zimowe - oferty rodzinne w górach. Te apartamenty to najlepsze miejscówki w Beskidach!
Zimowy weekend we dwoje – gdzie spędzić romantyczny wyjazd tylko dla Was?
Domki w górach na święta – z kominkiem, balią lub sauną. Sprawdź klimatyczne noclegi na Boże Narodzenie
Zobacz wszystkieZapisz się do newslettera i otrzymaj 10% rabat na pierwszą rezerwację
Chcesz rezerwować taniej?
My też nie lubimy spamu, więc obiecujemy wysyłać tylko aktualne promocje, nowe oferty, dzięki którym zarezerwujesz wyjątkowe noclegi w atrakcyjnych cenach jako pierwszy!