Kolejny Długi Weekend Startuje 30 Maja ! Sprawdź naszą ofertę i odpoczywaj Blisko Natury :)

GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY
  • Dorosli
  • Dzieci

Mały Szlak Beskidzki – 137 kilometrów w sercu Beskidów: przebieg trasy, podział gór, przygotowanie

24-04-2024

Mały Szlak Beskidzki to kilkudniowy szlak turystyczny o długości 137 kilometrów. Prowadzi on przez lasy, zbocza i trzy górskie pasma – Beskid Mały, Beskid Makowski i Beskid Wyspowy. Jego pokonanie wymaga pewnego przygotowania, ale odrobina kondycji, właściwa organizacja i dobry sprzęt z całą pewnością pomogą. Jego przejście ułatwi również bliskość natury i malownicze widoki, których nie brakuje na MSB. 

Mały Szlak Beskidzki – średniodystansowy szlak po górach, zboczach i lasach

Mały Szlak Beskidzki to średniodystansowy pieszy szlak górski oznaczony czerwonym kolorem, który w przeszłości nosił nazwę Szlak Północny. Ma on 137 kilometrów trasy prowadzącej przez różne okolice, w tym zarówno strome podejścia górskich pasm i malownicze beskidzkie lasy, jak i pobliskie miejscowości, w których możesz uzupełnić swoje zapasy przed ruszeniem w dalszą drogę.

Wybierasz się na Mały Szlak Beskidzki? Trasa jest długa i wymaga kilkudniowej wędrówki, dlatego koniecznie odpowiednio się na nią przygotuj. Pamiętaj przede wszystkim o zabraniu zapasów jedzenia i wody, spakowaniu jedynie niezbędnych rzeczy, rozplanowaniu czasu przejścia szlaku i noclegów.

MSB dla początkujących: gdzie zacząć i jak sprawnie wystartować?

Mapa Małego Szlaku Północnego ciągnie się od Bielska-Białej, dokładnie podmiejskiej dzielnicy Straconka, aż do szczytu Lubonia Wielkiego w paśmie Beskidu Wyspowego. To od Ciebie zależy, z której strony zaczniesz ten pieszy szlak górski.

Zaczynając od strony Beskidu Wyspowego, już w ciągu pierwszych dni będziesz mieć za sobą najbardziej wymagające podejścia, które mogłyby być wyzwaniem pod sam koniec wędrówki. Za tym rozwiązaniem przemawia również fakt, że Bielsko-Biała jest miastem dobrze skomunikowanym z innymi miejscowościami w kraju, dlatego łatwo Ci będzie wrócić stamtąd do domu. Możesz także wybrać nocleg Bielsko-Biała na sam koniec trasy, zobaczyć miasto i odpocząć jeszcze przed powrotem.

Jeśli wybierzesz początek trasy od strony Bielska-Białej, także rozważ możliwość noclegu na miejscu jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Zależnie od miejsca zamieszkania sam dojazd do Bielska może zająć Ci nieco czasu, przez co istnieją małe szanse, że staniesz na szlaku z samego rana, co utrudnia organizację pierwszego dnia wyprawy. Bielsko-Biała Centrum noclegi zapewnią Ci świeży start i cały dzień na wędrówkę, którą możesz precyzyjnie zaplanować.

Mały Szlak Beskidzki – trasa, czas przejścia, sprzęt: jak się przygotować?

Trasa Małego Szlaku Beskidzkiego wymaga rozplanowania wędrówki na 3 do 6 dni, w zależności przede wszystkim od własnej kondycji fizycznej, ale także indywidualnych planów i preferencji oraz pogody. Pod kątem warunków atmosferycznych warto zaplanować przejście MSB w miesiącach o umiarkowanej temperaturze takich jak kwiecień bądź wrzesień. Zarówno chłód, jak i upał będą dodatkowym utrudnieniem na trasie.

Przed wyruszeniem w drogę pamiętaj o rozplanowaniu trasy na każdy dzień i wyboru miejsca noclegowego, w którym odpoczniesz i zbierzesz siły na dalszą wędrówkę. Wybór noclegów na trasie i w jej bezpośrednich okolicach jest w zupełności wystarczający, by każdy znalazł miejsce odpowiednie dla siebie. Apartamenty w Porąbce niedaleko malowniczej zapory, wygodne noclegi w sercu Beskidów, a może górskie schroniska – wybór należy wyłącznie do Ciebie.

Nie możesz zapomnieć również o niezbędnym sprzęcie. Na Małym Szlaku Beskidzkim docenisz przede wszystkim wygodny plecak z szerokim pasem biodrowym, który odciąży Twój kręgosłup i równomiernie rozłoży ciężar spakowanego do środka ładunku. Potrzebne Ci będą również właściwie dobrane buty górskie. Pamiętaj, że nie mogą one powodować żadnego dyskomfortu, który na długiej trasie może okazać się nie do wytrzymania.

Wybierając się na pieszy szlak górski, koniecznie zabierz ze sobą ubrania odpowiednie na każdą pogodę, w tym także pelerynę przeciwdeszczową, najlepiej model, który przepuszcza powietrze, by móc w nim komfortowo wędrować. Rozważ także zakup kijków trekkingowych, które ułatwią podejścia i zejścia ze stromych wzniesień, a dodatkowo aktywizują mięśnie rąk podczas ruchu.

Beskid Mały: nietrudny technicznie i organizacyjnie odcinek Szlaku Północnego

Początek trasy prowadzącej w Beskid Mały ma miejsce na przedmieściach Bielska-Białej, w dzielnicy Straconka, gdzie dostaniesz się połączeniami komunikacji miejskiej z centrum miasta. Szlak rozpoczyna się przy dużym kościele i najpierw zaprowadzi Cię na szczyt Czupel. Gdy tam dojdziesz, trafisz na zalesione tereny, którymi dotrzesz do Jeziora Międzybrodzkiego. Już tu możesz zaplanować pierwszy nocleg lub, jeśli siły Ci na to pozwolą, wybrać się w dalszą drogę na górę Żar, gdzie tak naprawdę zaczyna się górskie pasmo.

Warto wiedzieć, że choć nazwa Beskid Mały może wskazywać na niewielki odcinek drogi, ta część trasy ma około 44 kilometrów, które trudno pokonać jednego dnia. Rozsądnie rozplanuj drogę i odpoczynek, żeby móc nacieszyć się widokami, otaczającą Cię naturą i oderwaniem od problemów dnia codziennego. Kiedy miniesz Leskowiec, dotrzesz do kolejnego pasma górskiego, po którym szlak poprowadzi Cię niemalże samymi szczytami.

Beskid Makowski – przyjemna wędrówka w otoczeniu malowniczej górskiej panoramy

Beskid Makowski to piękne i dość wysokie pasmo górskie omijane między innymi przez Główny Szlak Beskidzki czy Wielką Pętlę Beskidzką, a znajdujące się w samym centrum MSB. Najpierw do przejścia jest Żurawica, później dolina Skawy, Pasmo Chełmu z jego najwyższym wzniesieniem, Babica i Myślenice, w których zwykle planuje się dłuższy odpoczynek i uzupełnienie zapasów. Za Myślenicami szlak zmienia nieco kierunek, prowadzi przez kolejne pasma górskie, by za Węglówką wyprowadzić Cię na drogę do Beskidu Wyspowego.

Całość drogi do przejścia w Beskidzie Makowskim to około 70 kilometrów, a więc znacznie więcej, niż w przypadku odcinka w Beskidzie Małym. W tej części szlaku możesz zaplanować dwa noclegi, by mieć siłę pokonywać kolejne podejścia i nie robić tego po zmroku.

Beskid Wyspowy: zdumiewające krajobrazy Małego Szlaku Beskidzkiego z widokiem na szczyty Tatr

Beskid Wyspowy to trzecie, a zarazem ostatnie pasmo, przez które prowadzi Mały Szlak Beskidzki. Trasa na tym odcinku to jedynie około 21 km drogi, którą można pokonać jednego dnia, podziwiając bajeczne górskie krajobrazy. Pamiętaj jednak, że takie widoki zawsze poprzedzają wymagające podejścia, w tym przypadku najwyższe na całym szlaku. Regularnie odpoczywaj, zadbaj o zapas wody i odwiedź najpiękniejsze schroniska górskie w okolicy, żeby zjeść ciepły posiłek i zebrać w nich siły.

Jeśli to właśnie w Beskidzie Wyspowym kończysz swoje przejście przez Mały Szlak Beskidzki, końca swojej podróży dopatrzysz się na szczycie Lubonia, największego wzniesienia na szlaku. Pamiętaj jednak, że czeka Cię jeszcze strome zejście w kierunku Rabki Zdrój. Pozostaw na nie nieco sił, żeby nie stracić pozytywnego nastawienia na sam koniec wędrówki.

Schronisko, namiot czy nocleg – gdzie najlepiej nocować na szlaku?

Jeśli chcesz o własnych siłach przejść Mały Szlak Beskidzki, noclegi po drodze okażą się niezbędne. Nie sposób pokonać tak długiej trasy w ciągu jednego dnia, i to nawet w przypadku osób o naprawdę dobrej kondycji fizycznej i sporym doświadczeniu. Na szlaku potrzebne Ci będą co najmniej dwa miejsca noclegowe przy założeniu, że chcesz przejść cały MSB w przeciągu 3 dni. Gdzie warto nocować, w schronisku, wynajętym miejscu noclegowym, a może własnym namiocie?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, by wybierany nocleg nie znajdował się zbyt daleko od trasy szlaku. Na etapie planowania dodatkowe kilometry mogą wydawać się bez znaczenia, jednak zmęczenie często powoduje, że każde kolejne kilkaset metrów staje się coraz trudniejsze do pokonania.

Żeby nocować pod namiotem, potrzebujesz dodatkowego sprzętu, w tym nie tylko samego namiotu, ale śpiwora czy maty izolującej od podłoża. Taki nocleg może dostarczać dodatkowych wrażeń, jednak bywa wymagający, zwłaszcza przy skrajnych temperaturach na zewnątrz.

Znacznie łatwiej zaplanować noclegi w schroniskach czy różnego typu obiektach noclegowych. Schroniska to zwykle opcja tańsza i dostępna w samym centrum beskidzkich pasm, jednak warto upewnić się, czy na miejscu do Twojej dyspozycji znajdzie się komplet pościeli albo czysty ręcznik. Obiekty noclegowe znajdziesz głównie w mijanych miejscowościach, gdzie możesz solidnie odpocząć i zrobić zakupy przed dalszą podróżą.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% rabat na pierwszą rezerwację

Chcesz rezerwować taniej?

My też nie lubimy spamu, więc obiecujemy wysyłać tylko aktualne promocje, nowe oferty, dzięki którym zarezerwujesz wyjątkowe noclegi w atrakcyjnych cenach jako pierwszy!

>

Filtry

Przedział cenowy

Pokoje i łóżka

Sypialnie
Pokoje
Łazienki

Rodzaj nieruchomości