Enduro Trails Bielsko-Biała | Szczegóły tras, stopień trudności, mapy górskich tras rowerowych wokół Bielska-Białej
30-09-2024
Bielsko-Biała to polska stolica sportów enduro! Naprawdę dobrze rozbudowane ścieżki rowerowe zaprojektowane głównie z myślą o miłośnikach tego typu sportów rowerowych dostarczają ogrom emocji podczas pokonywania leśno-górskich ścieżek. Trasy enduro w okolicach Bielska-Białej zostały w dużej mierze sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego, co przyczyniło się do powstania ponad 11 niesamowitych tras rowerowych! Zobacz, najpopularniejsze trasy MTB w okolicach Bielska-Białej i zacznij swoją przygodę z enduro!
Kluczowe informacje o Enduro Trails w Bielsku-Białej
- Trasy enduro w Bielsko-Białej są dostępne od 6:00 do 22:00, a na miejscu można skorzystać z wypożyczalni rowerów oraz szkoleń enduro i downhill.
- Ścieżki rowerowe w Bielsku-Białej dzielą się na pięć wersji: zielone, niebieskie, czerwone, czarne i podjazdowe.
- Zielone trasy, takie jak Stefanka i Cyganka, są idealne dla początkujących rowerzystów, oferując łagodne przejazdy z niewielkimi przeszkodami.
- Niebieskie trasy, takie jak Twister i Rock’n’rolla, są odpowiednie dla średnio-zaawansowanych kolarzy, zapewniając bardziej wymagające zjazdy i techniczne wyzwania.
- Czerwone i czarne trasy, takie jak Stary Zielony i DH+, są przeznaczone dla zaawansowanych i ekspertów, cechując się stromymi zjazdami, licznymi przeszkodami i wysokimi nachyleniami.
Enduro Trails Bielsko-Biała: godziny otwarcia, wypożyczalnia, szkolenia
Trasy enduro w Bielsko-Białej są dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób w godzinach od 6:00 do 22:00. W tym czasie można swobodnie poruszać się na terenie wyjątkowych tras górskich typu enduro. Na terenie bikeparku Bielsko-Biała dostępne są także noclegi dla rowerzystów z bezpiecznymi parkingami.
Na miejscu działa też wypożyczalnia rowerów czynna od 10:00 do 18:00 w dni robocze oraz od 9:00 do 18:00 w weekendy. Aby wypożyczyć rower typu MTB (także elektryczny), potrzebne jest ukończone 18 lat, dokument tożsamości oraz podpisana umowa wypożyczenia sprzętu.
Mapa ścieżek rowerowych Bielsko-Biała jest na tyle zróżnicowana, że bez problemu znajdziesz drogę idealną dla siebie. Na terenie dostępne są trasy idealne dla osób zaczynających przygodę z MTB, jak i zawodowców.
Oprócz niesamowitych tras możesz skorzystać ze szkoleń enduro i downhill. To przydatne lekcje, dzięki którym można poznać zasady korzystania z tzw. pump tracków, a także profesjonalne techniki pokonywania zaawansowanych tras enduro i MTB.
Trasy zielone – rowerowe trasy dla początkujących
Bikepark Bielsko-Biała to teren pełen doskonałych tras rowerowych idealnych dla osób początkujących. Dwie podstawowe trasy zielone to przede wszystkim Stefanka i Cyganka. Mimo przyjaznego zielonego koloru nie daj się zwieść, gdyż niektóre odcinki są bogate w ostre zakręty i wystające korzenie.
Jeśli lubisz dłuższe trasy, powinna też zainteresować Cię Wiślana Trasa Rowerowa, której długość to aż 212 kilometrów przy prawobrzeżnej części i 238 kilometrów po drugiej stronie.
Stefanka
To trasa rowerowa w Bielsko-Białej o długości 860 metrów i nachyleniu sięgającym do 4,9%. Spadek na poziomie 42 metrów jest idealną okazją do pierwszych przejazdów enduro na rowerze. To dość łagodna i lekko pofalowana ścieżka, którą warto wybrać na początek. Szlak zaczyna się powyżej starego amfiteatru, a kończy się na ul. Modrej.
Cyganka
Druga łagodna droga na enduro trails Bielsko. Biegnie wzdłuż strumyka, a początek zaczyna się tuż przy schronisku. Na koniec dojedziesz do kortów w Cygańskim Lesie. To trasa idealna dla każdej osoby początkującej na rowerze MTB i enduro. Łagodnie opada w dół i pozwala na dość gładki przejazd.
Trasy niebieskie – trasy enduro dla średnio-zaawansowanych
Niebieskie trasy rowerowe Bielsko są przeznaczone dla osób, które mają już pierwsze doświadczenia jazdy enduro za sobą. Aby przebyć te drogi, musisz umieć pewnie hamować, skręcać i precyzyjnie pokonywać tzw. muldy. Jeśli nierówności na drodze i strome uskoki nie są Ci straszne, możesz wybrać się na niebieskie trasy enduro.
To prawdopodobnie najlepsze szlaki rowerowe w Beskidach, gdzie możesz podszkolić swoje umiejętności z jazdy rowerem MTB lub enduro. Trasy są dobrze utwardzone w większości miejsc i przeznaczone dla średnio-zaawansowanych kolarzy.
Twister
Podstawowa ścieżka o długości 4400 metrów i średnim nachyleniu 6,2%. Spadek aż 270 metrów to dawka ogromnych emocji. Trasa jest dość wymagająca, a dojazd na miejsce z Błoni trwa około 45 minut. Wysokie bandy i muldy na trasie powodują, że przejazd wcale nie należy do najłatwiejszych.
Rock’n’rolla
Trasy enduro takiej jak Rock’n’rolla to ponad 6000 metrów szalonego zjazdu. Jeśli marzą Ci się strome bandy i mnóstwo miejsc, które umożliwiają wykonywanie niesamowitych ewolucji na rowerze, koniecznie postaw na tę trasę. Podczas zjazdu zobaczysz też trzy punkty widokowe na Bielsko, Kotlinę Żywiecką i Tatry (przy dobrej pogodzie).
Bystry
Trzecia niebieska trasa Enduro Trials Bielsko to Bystry, czyli dość krótka, bo zaledwie 2660-metrowa droga. Koncepcja trasy powstała w 2018 roku w celu włączenia miejscowości Bystra do sieci ścieżek Enduro Trials. Wyżej wymienione niebieskie szlaki to prawdopodobnie najlepsze górskie trasy rowerowe w regionie Małopolski.
Trasy czerwone – Enduro Trails dla zaawansowanych kolarzy górskich
W skład Enduro Trials Bielsko wchodzą też trasy czerwone dla zaawansowanych sportowców. Jeśli uwielbiasz szybkie zjazdy po górskich drogach, koniecznie postaw na jedną z sześciu tras. Podczas zjazdów poczujesz na własnej skórze ciasne zakręty, ogromne prędkości oraz liczne przeszkody bezpośrednio na trasie np. hopki i dziury.
Stary Zielony
To trasa, która wymaga od rowerzysty szeregu umiejętności związanych z pokonywaniem trudnych zjazdów. Aż 11% nachylenia i prawie 2500 metrów długości to ogromna dawka adrenaliny. To wyjątkowo szybki zjazd z szeregiem sztucznych elementów urozmaicających drogę.
Cygan
Bardzo podobna trasa do poprzedniej, z tym, że na drodze znajduje się sporo ilości „flow” i śliskich korzeni. W dolnych częściach trasy jest wiele muld, które tworzą niesamowity naturalny pump track.
Gondola
Czynna trasa rowerowa idealnie nadająca się na szybkie zjazdy enduro. Profesjonaliści docenią spore nachylenie na poziomie 12% oraz spadek aż 240 metrów. Aby wybrać się na tę trasę, musisz doskonale kontrolować swój rower, a także potrafić umiejętnie zmieniać przełożenia i hamować w ciasnych zakrętach.
Dębowiec
Droga przez Dębowiec jest pełna niewielkich hopek oraz band w dolnej, dość stromej części. Długościowo trasa jest podobna do innych czerwonych szlaków. Wybierz tę trasę tylko wtedy, kiedy naprawdę dobrze panujesz nad swoim rowerem i nie boisz się otwartych zakrętów.
Sahara
To tzw. szlak „Skocznia” ze względu na mnóstwo hopek na trasie. To połączenie leśnego odcinka drogi z nieco szerszą „szejpowaną” linią na końcowym i początkowym odcinku. Szybki zjazd pozwala na dość długie loty rowerowe, a sama trasa jest rozgałęzieniem innej drogi „Rock’n’rolla” w kolorze niebieskim.
Gaciok
To ostatnia trasa czerwona, którą można spotkać na trasach MTB Bielsko. Jest dość naturalna i niezbyt trudna w porównaniu do poprzedników. Na ponad 2300-metrowym odcinku występują jednak pewne utrudnienia np. dziury i hopki.
Trasy czarne – najbardziej wymagające ścieżki rowerowe w Bielsku-Białej
To najtrudniejsze drogi na mapie ścieżek rowerowych w Bielsko-Białej. Aby je przebyć, musisz potrafić perfekcyjnie hamować, skręcać i skakać przez przeszkody. Do 18% nachylenia zjazdu i częściowo śliska nawierzchnia, bywają naprawdę zdradzieckie, dlatego trasy są przeznaczone dla ekspertów z zakresu kolarstwa górskiego i downhillu.
DH+
To popularna czarna ścieżka rowerowa Enduro Trials Bielsko. Wyjątkowo stroma, kamienista i nierówna. Idealna zjazdy, które dostarczają ogromnej dawki adrenaliny. To droga przeznaczone dla osób, które mają umiejętności jazdy rowerem rozwinięte do mistrzowskiego poziomu. Trasa była tworzona przez pokolenia i ciągle udoskonalana przez downhillowców.
Kamieniołom
To dobry wybór na krótki zjazd, ale bardzo intensywny. 1800 metrów długości i prawie 14% nachylenia nawierzchni może przestraszyć nawet profesjonalistów. Droga zaczyna się razem z czerwoną trasą (Cyganem), a potem kończy swój bieg w Olszówce. Trasa biegnie przez niesamowity teren przypominający nieczynny kamieniołom.
Dziabar
To ostatnia trasa, która jest wyjątkowo skamieniała i ciężka do przebycia. Niestety z bardzo stromej ścianki nie ma objazdu – jeśli wjedziesz, musisz zdecydować się na zjazd. Zaczniesz na pięknej polanie w górnej stacji Gondolowej, a skończysz na przełęczy Dylówki. Wybierając tę trasę przygotuj się na ponad 16% nachylenie i 1300 metrów przeszkód.
Trasy podjazdowe – przyjemna ścieżka rowerowa na szczyt Koziej Góry
To doskonały wybór, jeśli wybierasz się na Enduro Trials. Mapa tras dojazdowych to przede wszystkim Daglezjowy. Trasa jest czynna od 6:00 do 22:00 i wyróżnia się długością sięgającą do 4600 metrów. Niewielkie nachylenie na poziomie 6,5% i spadek 271 metrów dostarcza ciekawą dawkę adrenaliny i pozwala na przyjemne podróżowanie rowerem MTB. Bieg trasy zaczyna się w Błoniach, a kończy na szczycie Koziej Góry.
Jeśli wybierasz się na dostępne trasy rowerowe Enduro Trials Bielsko, koniecznie sprawdź też dostępne noclegi blisko tras rowerowych. Dzięki temu nie będziesz tracić dużo czasu na dojazdy pod konkretne zjazdy.
Zobacz również
Gdzie na ferie z dziećmi? TOPOWE kierunki na rodzinny wypoczynek
GoPass Szczyrk - jak korzystać ze skipassu na narty? Przegląd ofert, cenników i ośrodków
Gdzie na narty z dziećmi? Najlepsze ośrodki dla dzieci w Polskich górach
Ferie zimowe - oferty rodzinne w górach. Te apartamenty to najlepsze miejscówki w Beskidach!
Zimowy weekend we dwoje – gdzie spędzić romantyczny wyjazd tylko dla Was?
Domki w górach na święta – z kominkiem, balią lub sauną. Sprawdź klimatyczne noclegi na Boże Narodzenie
Zobacz wszystkieZapisz się do newslettera i otrzymaj 10% rabat na pierwszą rezerwację
Chcesz rezerwować taniej?
My też nie lubimy spamu, więc obiecujemy wysyłać tylko aktualne promocje, nowe oferty, dzięki którym zarezerwujesz wyjątkowe noclegi w atrakcyjnych cenach jako pierwszy!