Beskid Żywiecki – mapa szlaków i atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć i gdzie przenocować w Beskidzie Żywieckim?
26-07-2024
Miłośnicy podróżowania stale poszukują nowych miejsc, gdzie mogą wędrować przez wiele godzin i podziwiać piękno natury oraz górskie widoki. Jedną z lokalizacji, których nie może ominąć żaden zapalony podróżnik, jest Beskid Żywiecki. To miejsce przynależne do Zewnętrznych Karpat Zachodnich położone na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. Nieopodal jest też granica Polski i Słowacji, która jest równie cudna jak Beskid Żywiecki. Przejdź dalej i zobacz, dlaczego warto wybrać się na beskidzkie szlaki, a także jak zaplanować swoją wyprawę, aby podróż była bezpieczna.
Kluczowe informacje o Beskidzie Żywieckim
- Beskid Żywiecki, będący częścią Zewnętrznych Karpat Zachodnich, znajduje się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego, blisko granicy Polski i Słowacji.
- W Beskidzie Żywieckim znajduje się wiele popularnych szczytów, takich jak Babia Góra, Pilsko, Rysianka, Wielka Racza, oraz malownicze trasy górskie, np. z Korbielowa na Pilsko przez Halę Miziową.
- Najwyższym i najpopularniejszym szczytem Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra o wysokości 1725 m n.p.m, dostępna m.in. przez szlak z Przełęczy Krowiarki lub Perć Akademików.
- Atrakcje turystyczne Beskidu Żywieckiego obejmują między innymi Jezioro Żywieckie, miasto Żywiec z Pałacem Habsburgów, oraz wodospad w Sopotni Wielkiej, największy w polskich Beskidach.
Gdzie znajduje się Beskid Żywiecki? Mapa, położenie, ciekawostki
Beskid Żywiecki jest niemalże na równi atrakcyjny turystycznie jak Beskid Śląski, który należy do tego samego pasma górskiego rozciągającego się pomiędzy Czechami, Polską oraz Ukrainą.
Położenie Beskidu Żywieckiego rozciąga się już od Przełęczy Zwardońskiej oraz doliny rzeki Soła na zachodzie pasma. Najwyższe partie Beskidu Żywieckiego znajdują się w jego wschodnich częściach, gdzie oczywiście położona jest Babia Góra.
To prawdziwa oaza przepięknych widoków górskich, jezior oraz piętrowego ułożenia roślinności naskalnej i halowej. Z górskich szczytów możesz podziwiać najpopularniejsze pasma górskie i panoramę Tatr, całego Beskidu Żywieckiego, Orawy czy nawet Wielkiej i Małej Fatry.
Warto wiedzieć, że największym i jednocześnie najpopularniejszym szczytem Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra o wysokości 1725 m n.p.m. Na ten szczyt najłatwiej dostać się szlakiem Przełęczy Krowiarki, natomiast najtrudniejsza trasa dla wymagających podróżników to zdecydowanie Perć Akademików.
Najpopularniejsze szczyty i szlaki w Beskidzie Żywieckim
Jeśli chodzi o Beskid Żywiecki, szlaki występują w różnym poziomie trudności. Zanim wybierzesz się na szczyty górskie, koniecznie dopasuj je tak, aby nie były dla Ciebie zbyt wymagające. Idealna trasa dla średniozaawansowanych podróżników to szlak niebieski z przełęczy Krowiarki do Skrętu Ratowników. Dalej trzeba przejść Percią Akademików aż na szczyt Babiej Góry. To fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego i obowiązkowa pozycja dla każdego, kto choć raz w życiu w wybiera się w Beskid Żywiecki.
Jeśli planujesz wycieczki po Beskidzie Żywieckim, najlepiej wybieraj okres od wiosny do jesieni. Wtedy warunki atmosferyczne sprzyjają całodniowym wędrówkom. Nie będziesz też za wszelką cenę szukać schroniska w Beskidach, gdyż przy dobrej pogodzie możesz swobodnie nocować w namiocie.
Szczyty, które cieszą się największą popularnością w tym regionie to przede wszystkim wspomniana już Babia Góra, a także: Gówniak, Plisko, Kępa, Mała Babia Góra, a także Wielka Racza, Trzy Kopce czy nawet nieco niższy Jałowiec.
A zatem poznaj cztery najciekawsze szlaki i popularne szczyty w Beskidzie Żywieckim, a następnie zaplanuj swoją podróż. Pamiętaj, że największym wyzwaniem dla podróżników jest tzw. The Loop. Szlak liczy ponad 250 kilometrów długości i ok. 20 000 metrów przewyższenia. To spore wyzwanie dla turystów, które jest honorowane specjalną odznaką dla najwytrwalszych osób.
Pętla na Babią Górę z Przełęczy Krowiarki – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego
Wybierając się do Beskidu Żywieckiego, mapa jest podstawowym wyposażeniem każdego podróżnika. Tylko wtedy sprawdzisz, jaki szlak najlepiej wybrać, a także oszacujesz swoje możliwości co do przejścia danej trasy. W Beskidzie Żywieckim szczyty zachwycają pięknymi widokami, a mimo to najchętniej wybierany to Babia Góra, czyli Królowa Beskidów licząca 1725 m n.p.m.
Choć na szczyt prowadzi mnóstwo szlaków, to jednak warto wziąć pod uwagę szlak z Przełęczy Krowiarki. Ta ścieżka nie jest aż tak wymagająca jak inne i została oznaczona kolorem czerwonym. Cała trasa przebiega przez malowniczy Babiogórski Park Narodowy. Na przejście tej trasy potrzebujesz kilka godzin, a do przejścia masz prawie 10 kilometrów z podejściami sięgającymi do ponad 700 metrów.
Szlak z Korbielowa na Pilsko przez Halę Miziową
Kolejnym szlakiem wartym uwagi jest trasa na Plisko. Narty w tym regionie to niejedyna atrakcja turystyczna. Jeśli wolisz piesze podróże, możesz wybrać trasę z Korbielowa przez Halę Miziową.
To trasa licząca ponad 14 kilometrów, na którą potrzebujesz około 5ciu godzin czasu do przejścia. Wzniesienia na tym szlaku sięgają wysokości do 900 metrów, a to oznacza, że trasa będzie odpowiednia dla osób średniozaawansowanych. Początkujący podróżnicy powinni wziąć pod uwagę poziom skomplikowania szlaku i uwzględnić nieco więcej czasu na podejście bezpośrednio na szczyt Plisko o wysokości 1557 m n.p.m.
Rysianka i Lipowska, czyli śladami hal Beskidu Żywieckiego
Szczyt Rysianka ma wysokość 1322 m n.p.m. i jest najprawdopodobniej jednym z najcudowniejszych szczytów Beskidu Żywieckiego. Wybierając trasę na ten szczyt, możesz zahaczyć o Lipowski Wierch i Romankę. Szczyt jest niemalże w pełni zalesiony, a na północnych stokach znajdziesz m.in. Halę Koziorka. W przypadku podejścia od strony północno-zachodniej możesz udać się na Halę Rysianka, gdzie jest też schronisko PPTK wraz z rezerwatem przyrody.
Jeśli rozpoczniesz trasę ze Złatniej Huty będziesz w stanie przebyć trasę w około 3 godziny. To dość przyjemny szlak, który nie sprawia problemów nawigacyjnych oraz technicznych.
Wielka Racza z najpiękniejszą panoramą w Beskidzie Żywieckim
Wielka Racza to szczyt o wysokości 1236 m n.p.m. Atutem tego miejsca jest przepiękna panorama rozpościerająca się na okoliczne szczyty górskie. To jedno z wielu miejsc, które są obowiązkową pozycją, jeśli planujesz wycieczkę w Beskid Żywiecki. Co zobaczyć na takiej trasie? Możesz wybrać malowniczy szlak PTTK oznaczony kolorem czerwonym o długości 29 kilometrów.
Podczas ok. 9-godzinnego przejścia w sezonie letnim możesz podziwiać piękne pasma górskie, strome podejścia oraz niesamowitą, niczym niezakłóconą przyrodę. Wybierając tę trasę, możesz zahaczyć też o schronisko. Beskid Żywiecki jest pełen miejsc noclegowych, w których możesz odpocząć podczas trasy.
Schroniska PTTK w Beskidzie Żywieckim – lista górskich schronisk, klimatycznych bacówek i prywatnych schronień
W przypadku Beskidu Żywieckiego noclegi możesz zarezerwować w ponad kilkunastu schroniskach rozmieszczonych po całym paśmie górskim Beskidów. Najpopularniejsze obiekty, w których możesz zatrzymać się podczas przemierzania szlaków to:
- schronisko PTTK na Hali Miziowej,
- schronisko PTTK Przegibek,
- schronisko PTTK Rysianka,
- schronisko PTTK Wielka Racza,
- schronisko PTTK Hala Lipowska,
- i wiele innych…
Jeśli interesują Cię noclegi nad Jeziorem Żywieckim, możesz zatrzymać się w luksusowych hotelach i innych obiektach, które gwarantują doskonały standard pokoi oraz bezpośredni dostęp do tras nad Jezioro Żywieckie w Beskidzie Żywieckim.
Atrakcje Beskidu Żywieckiego – ciekawe miejsca, które warto odwiedzić!
Jeśli chodzi o Beskid Żywiecki atrakcje turystyczne dostępne na miejscu to nie tylko przepiękne szlaki i szczyty górskie. Miejsca, które są zdecydowanie warte uwagi to:
- Jezioro Żywieckie – prawdopodobnie główna atrakcja turystyczna, którą warto zobaczyć, zanim wyruszysz na pasma górskie. Co ciekawe, głębokość jeziora sięga prawie 30 metrów, a zapora tuż nad nim ma 39 metrów wysokości.
- Miasto Żywiec – jeśli już jesteś w Beskidach Żywieckich, koniecznie odwiedź też centrum miasta położone nad Jeziorem Żywieckim. Na miejscu zwiedzisz Stary Zamek, Pałac Habsburgów, a także będziesz mieć dobry punkt wypadowy do zwiedzania najpopularniejszych szlaków Beskidu Żywieckiego.
- Wodospad w Sopotni Wielkiej – to największy wodospad w całych polskich Beskidach. Wysoki na ok. 10 metrów jest położony w miejscowości Sopotnia Wielka. Pamiętaj, że tym miejscu woda nie spływa pionowo, gdyż miejsce ma charakter wodospadu kataklinalnego.
Noclegi w Beskidzie Żywieckim: gdzie najlepiej zatrzymać się na urlop w górach?
Na terenie Beskidu Żywieckiego możesz zatrzymać się w hotelach bezpośrednio w centrum miasta, a także w ośrodkach PTTK, które są nastawione na obsługę osób podróżujących po górskich stokach. W Beskidzie Żywieckim bez problemu zarezerwujesz noclegi w rozsądnych cenach i lokalizacjach, które będą dogodne do planowania podróży po najpopularniejszych szlakach na terenie tego pasma górskiego.
Zobacz również
Gdzie na ferie z dziećmi? TOPOWE kierunki na rodzinny wypoczynek
GoPass Szczyrk - jak korzystać ze skipassu na narty? Przegląd ofert, cenników i ośrodków
Gdzie na narty z dziećmi? Najlepsze ośrodki dla dzieci w Polskich górach
Ferie zimowe - oferty rodzinne w górach. Te apartamenty to najlepsze miejscówki w Beskidach!
Zimowy weekend we dwoje – gdzie spędzić romantyczny wyjazd tylko dla Was?
Domki w górach na święta – z kominkiem, balią lub sauną. Sprawdź klimatyczne noclegi na Boże Narodzenie
Zobacz wszystkieZapisz się do newslettera i otrzymaj 10% rabat na pierwszą rezerwację
Chcesz rezerwować taniej?
My też nie lubimy spamu, więc obiecujemy wysyłać tylko aktualne promocje, nowe oferty, dzięki którym zarezerwujesz wyjątkowe noclegi w atrakcyjnych cenach jako pierwszy!